
- Zofiówka 2022
- Wydarzenia
- O Zofii Moraczewskiej
- Poprzednie edycje
- Partnerzy
- Kontakt
Wybierz Strona
Pisarka, autorka powieści obyczajowych i historyczno-obyczajowych, wnikliwa obserwatorka życia. Z kobiecą delikatnością przedstawia trudne sytuacje, a humorem, doprawionym nutką cynizmu zachęca czytelnika do spojrzenia na opisywane wydarzenia z innej perspektywy.
Dolnoślązaczka, która po raz pierwszy zobaczyła Sulejówek w czerwcu tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego szóstego roku. Mieszka tu już od dwudziestu lat. Gdy nie pisze, włóczy się po okolicznych lasach.
Urodził się w 1976 roku w Słupsku. Reżyser, dramaturg, scenarzysta, aktor. Debiutował krótkometrażowym dokumentem „Nauczanie początkowe”, wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Zadebiutował fabułą „Noc Walpurgi”, wyróżnioną wieloma nagrodami na krajowych festiwalach, w tym Nagrodą Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu na Festiwalu Filmowym w Gdyni. „Portret z pamięci” (Drawn From Memory) był zakwalifikowany do konkursu Director’s Fortnight na Festiwalu w Cannes w 2012 roku. Od 1991 jest związany jako aktor, scenarzysta i reżyser teatralny z Ośrodkiem Teatralnym Rondo w Słupsku.
Z urodzenia warszawianka, z genów krakowianka i góralka, od dwudziestu lat mieszka w Sulejówku. Pisarka i felietonistka, autorka powieści obyczajowych i kryminałów.
W liceum wpatrzona w matematykę i fizykę, czytająca dla przyjemności. Na studiach – filologia polska i filologia bałtycka – czytająca już na cały etat.
Zadebiutowała literacko w 2016 roku i od tamtej pory na rynku pojawiło się siedemnaście książek z jej nazwiskiem na okładce.
Kiedy nie czyta i nie pisze, spaceruje. „Chodzenie to mój narkotyk”, powtarza za Konwickim. Pozostałe uzależniania to: dzieci, mąż, pies, ogród i góry.
Dziennikarka, reżyser filmów dokumentalnych. W latach 80-tych dziennikarka Radia Wolna Europa. Audycje nadawała pod pseudonimami: Jolanta Skwarczyńska i Maria Bukowska. Pełniła funkcję dyrektora Biura Prasy Zagranicznej PAI oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Była attache d.s. kultury i nauki w Ambasadzie RP w Szwajcarii. Publikowała w polskiej prasie emigracyjnej, w „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym” oraz “Tygodniku Solidarność”. Tematyka jej filmów głównie dotyczy okresu stalinowskiego i działania „Solidarności”.
Z pochodzenia łowiczanką, od 15 lat mieszkającą w Mrowiskach koło Halinowa. Miłośniczka książek i literatury, prowadzi na FB i Instagramie profil @tynkaczyta, na którym dzieli się swoimi książkowymi odkryciami, zachwytami, a czasem rozczarowaniami. Lubi zarażać swoją pasją innych, między innymi dlatego założyła w pracy klub książki “Zaczytani na Brackiej”, na którego spotkania przybywa spore grono fanów literatury. Justyna ceni sobie dobre kryminały, reportaże, biografie i literaturę obyczajową. Do jej ulubionych autorów należą m.in. Justyna Kopińska, Mariusz Szczygieł, Ałbena Grabowska, Agnieszka Jeż, Robert Małecki, Zygmunt Miłoszewski.
Zawodowo od ponad 15 lat związana jest z branżą turystyczną. Prywatnie – mężatka, mama dwojga nastolatków. W wolnym czasie lubi spacerować po okolicznych lasach. Kocha ceramikę, polskie morze i spotkania z przyjaciółmi.
Autorka powieści „Architekci marzeń”. Pochodzi z Gdyni. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.
Chociaż najbardziej lubi odpoczywać nad morzem i w górach, osiadła z rodziną na obrzeżach Warszawy, gdzie najlepiej się pracuje.
Pasjonuje ją literatura, malarstwo początku XX wieku, architektura i psychologia. Żywo zainteresowana życiem w dużych miastach oraz relacjami społecznymi pomiędzy skupiskami ludności.
Urodzona w 1969 roku w Kłodzku. Polska aktorka filmowa i teatralna, autorka dramatów i scenariuszy. Absolwentka łódzkiej Szkoły Filmowej. Aktorka związana z teatrami stołecznymi: Powszechnym, Kwadrat, Dramatycznym i Narodowym. Od 1997 roku związana na stałe z łódzkim Teatrem im. S. Jaracza. Wraz z siostrą Moniką Muskałą, wybitną tłumaczką literatury niemieckojęzycznej, tworzy monodramy nagradzane na całym świecie. Film „Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, do którego napisała scenariusz, był pokazywany na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Muskała zagrała w nim główną rolę.
Polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, realizator dźwięku. Założyciel i lider zespołu Pustki, z którym nagrał siedem albumów studyjnych. Współtworzy duet Bisz/Radex. Absolwent wydziału Lingwistyki Stosowanej, tłumacz z języków: angielskiego i francuskiego. Jest autorem większości tekstów piosenek zespołu Pustki, jego teksty śpiewają także m. in. Artur Rojek, Monika Brodka, Piotr Zioła. Komponuje muzykę teatralną i filmową. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wielokrotnie jako muzyk brał udział w festiwalach literackich i slamach. Jego teksty były drukowane m.in. w miesięczniku „Więć” czy w antologii młodej poezji związanej ze Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie Proszę pokazać język.
Reżyserka i scenarzystka. Na planach filmowych od dzieciństwa. Studiowała w Szkole Filmowej w Łodzi, na Uniwersytecie Łódzkim oraz na Wydziale Reżyserii WGiK w Moskwie. Jej etiuda szkolna „Jajko” (1982) walczyła o studenckiego Oscara. Laureatka wielu indywidualnych statuetek, w tym Złotego Aleksandra za osiągnięcia życiowe na festiwalu w Salonikach. Autorka licznie nagradzanych filmów: „Diabły, diabły” (1991), „Wrony” (1994), „Nic” (1998), „Jestem” (2005), „Pora umierać” (2007), „Jutro będzie lepiej” (2010), czy „Inny świat” (2012). Jej kino łączy w sobie poetycką wrażliwość z czujną społeczną obserwacją, ale i humorem. Zawsze jest blisko człowieka. Zawsze jest niezwykle wizualnie prowadzone. W 2011 roku zainicjowała projekt Polska Światłoczuła, promujący polskie kino wśród mieszkańców małych miejscowości z utrudnionym dostępem do kultury.
Urodzony w 1965 roku w Warszawie. Absolwent kilku fakultetów, doktor nauk humanistycznych UŁ. W Teatrze Ateneum asystował m.in. Laco Adamikowi, Krzysztofowi Zaleskiemu i Wojciechowi Młynarskiemu. Występował jako prowadzący oraz autor muzyki do programów telewizyjnych. Był speakerem w Radio Zet. Dotąd wydał sześć publikacji: pracę naukową Wyznaczniki tożsamości etnicznej […]; wyróżnioną monografię żołnierza AK, Michał Wysocki. Wspomnienia z lat 1921–1955; impresję historyczną Remedium na śmierć – historie prawdziwe; relacje kombatantów wojennych, A jednak przeżyliśmy. Niezwykłe wspomnienia, powieść obyczajową Baku, Moskwa, Warszawa oraz zbiór historii #Portal randkowy.