
- Zofiówka 2022
- Wydarzenia
- O Zofii Moraczewskiej
- Poprzednie edycje
- Partnerzy
- Kontakt
Wybierz Strona
Absolwentka polonistyki, piosenkarka (uczennica prof. Aleksandra Bardiniego), założycielka Studia piosenki Grażyny Alber w Sulejówku.
Piosenkarka – I nagroda w Opolu 1973, II nagroda „Śpiewamy poezję” 1975, współpracowała z Jonaszem Koftą i śpiewała w Kabarecie pod Egidą.
Studio Alber – prowadzone przez ponad 10 lat. Grażyna wykształciła w swoim Studio między innymi: Kasię Kowalską (Sulejówek), Kasię Dereń (Sulejówek), Annę Czubę.
Żona słynnego gitarzysty i kompozytora Henryka Serafinowicza – Albera (zasłużony dla miasta Sulejówka).
Matka gitarzysty i kompozytora Bartka Albera (Sulejówek).
Niespokojny duch zakochany w słowie. Dziennikarka, pisarka, tłumaczka literatury, tekstów popularnonaukowych i publicystycznych, autorka scenariuszy i etiud amatorskich. Przez dziesięć lat prowadziła warsztaty twórczego pisania dla kobiet. Ostatnio tłumaczka audiowizualna. Zmienia miejsca, które nazywa domem i zawody, bo dla niej pisanie nie jest celem, tylko drogą.
Kierownik Pracowni Termomechaniki Stosowanej
Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk IPPT PAN
Absolwentka Politechniki Warszawskiej, wydziału Mechaniki Precyzyjnej, aktualnie Mechatroniki. Obroniła doktorat pt. „Badanie efektu termosprężystego stali austenitycznej w procesie umacniania”. Wygrała konkurs Japońskiego Towarzystwa Popieranie Wiedzy JSPS na PostDoc w Japonii, gdzie pracowała w AICHI Institute of Technology AIT, Toyota-city, w latach 2004-2006. Tematyka badawcza E. Pieczyskiej (www.ippt.pan.pl/staff/epiecz) to właściwości termomechaniczne nowych, aktywnych materiałów wielofunkcyjnych, zwanych również inteligentnymi. Są to stopy z pamięcią kształtu (stosowane m.in. na czujniki, przekaźniki, aktywizatory, stenty kardiochirurgiczne, druty aparatów ortodontycznych, elementy sterujące sond badawczych), polimery z pamięcią kształtu (stosowane m.in. na elementy odpowiadające za szczególne właściwości tzw. oddychającej odzieży, obuwia, folii do zabezpieczania żywności, etc.), czy unikatowy stop tytanu o dużej wytrzymałości łączonej ze sprężystością i wysoką biozgodnością z przeznaczeniem m.in. na implanty – produkt Toyota Central Research and Development Labs, Japonia (2003). E. Pieczyska Jest autorką lub współautorką kilku książek, ponad 100 artykułów naukowych i wielu prezentacji konferencyjnych, wygłaszanych …na całym świecie. Aktywnie zajmuje się promocją nauki, m.in. na Piknikach Naukowych Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Absolwent PWST w Warszawie. Debiut filmowy Rafała Królikowskiego to “Pierścionek z orłem w koronie” w rez Andrzeja Wajdy. Jest znany szczególnie z jednej z ostatnich ról filmowych w “Pół serio” Koneckiego uhonorowana została nagrodą za najlepszą rolę komediową na FPFF w Gdyni (2000). Zdaniem krytyków to najlepsza rola Królikowskiego w jego dotychczasowej karierze.
Grał między innymi w serialach: Druga Szansa, Czas honoru, Hotel 52, Prawo Agaty, UstaUsta, Wiedźmin.
Filmy fabularne miedzy innymi: Lejdis, Zemsta, Ciało
Spektakle tv: Marszałek, Śluby panieńskie
Aktor Teatru Powszechnego w Warszawie. Brat aktora Pawła Królikowskiego, wuj aktora Antka Krolikowskiego.
Reżyser, scenograf, kostiumograf. Specjalista do spraw edukacji filmowej. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przez wiele lat animator działań kulturalnych w Sulejówku, prezes Fundacji DISCE.